Nečervená z Nebáku

O té cestě jsem napsal povídku:

Dobrý Tramp Jonatán doktorem Watsonem

Dobrý Tramp Jonatán usoudil, že dovědět se něco novýho o svý oblíbený krajině bude příjemné, a proto povídá:

„Tak Kabrňáku, co bylo v Ráji za detektivku?“

„To je elementární doktore Voudsne, to sem ti tak jednou šel, a bylo to dávno, dávno, snad tak 12 nebo 13 mi mohlo bejt. Halt šerej dávnověk, jenže si to pamatuju, protože to mělo dycky nějakou návaznost. „Šel jsem tenkrát se svým strejdou Jarkem, von byl sice Pražák..“

„Jó toho dobře znám, my mu říkáme Pepa Pražák!“

„Dobře. Tak to není von. Jarek byl zkrátka z Prahy a byl doktorem nějaký přírodní vědy, snad chemie z Karlovy univerzity nebo co, ale v přírodě, to byl borec a vyznal se. V celým tehdejším Československu byl doma. Jenže teď už je doma v trampsko-horolezeckým nebi. Tak teda tehdá jsme bivakovali u Margarety a pak šli podél rybníka Nebák. Byla tam červená turistická hned u vody pod nějakejma srubama.“

„Jó to dobře znám. Já vím, už jsem to jednou řek, ale teď je to tutovka, že to znám. Ty sruby už dávno nejsou trampský, ale hóóódně mastňácký. A když pod nima deš, tak tě ty mastňáci nenávistně vyháněj na cestu nahoru.“

„Máš recht. A to byl asi důvod, že někdo mocnej nařídit tůristům tu červenou udělat o pár metrů vejš, aby šla nad chatama a ne skrz.“

„Šak si to pamatuju, někdo moudrej tam dal cedule, že cesta je uzavřená z důvodů hnízdění vodní ftáků. To asi ty ftáci hnízdili v těch chatách.“

„Asi to byli šikovní ftáci, nebo měli dobrý zastání. Někde na vlivnejch místech v Turnově. Zkrátka ani ta horní cesta nevydržela dlouho a značka byla zrušená.“

„To jsem slyšel od kamarádů z turistickýho oddílu. Prej jim zrušili část páteřní červený napříč Rájem, takže nebyla souvislá, ánžto tam byla pár kiláků díra.“

„Jo. Jenže až pozdějc a trochu jinde. Mezitím červenou vytáhli podél modrý nahoru po cestě na pláň, kde asi po kiláku odbočila doprava a šla po terénní hraně a pak ouzkým údolíčkem zase zpátky dolů k rybníku, ale už za chatama. V tom údolíčku je krátká soutěska, kde museli za mnoho statisíců udělat kovový schodiště, potom využili hodně starý kamenný schodiště a ještě jedno malý, taky kamenný a starý, na druhý straně toho oudolíčka. Tam to navázalo na původní červenou.“

„Vím, tam je klajm Šesti Samotářů. Jednou jsem tam byl s Vlčicí a tůristi nás zezhora vočumovali. A hned vedle je stará studánka.“

„V těch místech je vůbec dost vodních zdrojů, kousek dál je vodárna pro vesnici nahoře, snad Křenovy nebo Troskovice. A pak před Dolským rybníkem bejvala krásná studánka s dřevěným domečkem, několika hrníčkama a posezením na skalní lavičce.“

„Tak tu studánku taky pamatuju, ale měla smůlu.“

„Já si to taky pamatuju, to mi bylo skoro do breku, když tu studánku smetly klády, co za sebou táhnul lesnickej traktor. Celou tu cestu až ke klajmu Šesti Samotářů rozjezdila těžká lesácká technika. Dodnes po sobě neuklidili. A taky je zvláštní, že tentokrát si vodní ftactvo nestěžovalo.“

„Voni si asi stěžovali, ale jejich stížnosti asi nebyly podložený dokumentama z Český Národní Banky. A nakonec za hrází je pumpa, takže by bylo vlastně neekonomický a poškodilo by to národní hospodářství, aby byla obnovena ještě jedna studánka. To by nešlo zdůvodnit.“

„Myslím, že máš pravdu. Teď mě napadá, že vlastně správce oblasti udělal správné správní rozhodnutí, a celou červenou turistickou nejprve podél Žehrovky a Nebáka zrušil a přeložil na silnici. Protože silnice je pohodlnější, a všichni jistě kvůli pohodlí do Ráje jezdí, že? Ale asi toho pro bezpečí jak tůristů tak vodního ftactva bylo málo, tak potom z Nebáku zrušil modrou z Malechovic do Borku, a tam je ta díra.“

„Tak jednoduchý to asi nebylo. Správa přeci musí oblast chránit, proto jsou značky takzvaně odkláněný, přes Apolénu už taky červená není, protože je nebezpečí, že by tam snad někdo chodil.“

„Některý lidi uměj svůj zájem podpořit tak, aby značka v určitejch místech nebyla. Proto odznačili ten kus  podél Žehrovky a Nebáka, nehledě na to drahý kovový schodiště, co je teď neužívaný. Kdosi doufá, že je i zapomenutý a tak tam opuštěný dodnes rezaví. A ačkoli značky byly důsledně odstraněný, tak najednou v tom údolíčku je ze strany Dolskýho rybníka výrazná červená šipka doprava nahoru a vysvětlení, že dál cesta není, a že je to neprůchodný a ještě něco o těch ftácích. Dál je ještě pár značek k tomu rezavýmu schodišti. A zvláštní je, že taky z druhý strany je pár značek, co tě navedou k tomu schodišti, jenže na křižovatce, na který bys cestou z Nebáku měl odbočit, tak tam samozřejmě nic není, protože červená jde k silnici a do Křenov.“

„To protože jde až na Svitačku, tam se větví buď na Vidlák a nebo zpátky na Dolský rybník a na svou trasu.“

„Dobře do toho vidíte doktore Vuodsne, a teď eště proč to všechno?“

„No to nevím.“

„Ale to je přece elementární, jak jsem již řek“ pravil důstojně Šerlok Kabrňák, „tam přece má chatu nějakej vlivnej a významnej fták, pro klid kterýho bylo nutný cesty zrušit a obětovat i ¾ miliónu vynaloženejch na výrobu, dopravu a instalaci schodiště.“

„A Šerloku máš na to kromě vzpomínek nějaký důkazy?“

„Jistě doktore Vuodsne, jinak bych se to neodvážil tvrdit. Jsou to:

Turistická mapa Český Ráj 1:100 000, 1963 – cesta podél rybníka,

turistická mapa Český Ráj a Poděbradsko, 1972 – cesta na chatama,

mapa Klubu ČT 19 Český Ráj 1:50 000, 2002 – cesta přes kovový schodiště

… a všechny současný mapy – značka po cestě a silnici přes Křenovy,

fotky těch úmyslně zapomenutejch značek u Nebáku,

a rezavějící kovový schodiště v lese i na fotkách.

Je toho dost, né?“

Na to odpověděl Dobrý Tramp Jonatán „Jo je toho dost na dokonalý soudní řízení Šerloku, co s tím?“

„Co by. Nic, protože já si stejně pudu kam budu chtít, jen je to zajímavý, že doktore Vuodsne.“

Fotogalerie: Nečervená z Nebáku

© 2013 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webu zdarma s WebnodeWebnode